Pierwszy wyjazd zagraniczny krok po kroku.
Chciałbyś kupić wycieczkę w biurze podróży, ale nie wiesz jak to wygląda? Spokojnie! Uwierz nam, nie ma nic prostszego. Powiemy Ci krok po kroku co oznacza rezerwacja wycieczki u agenta turystycznego.
Krok 1
Byłeś już w biurze podróży i wybrałeś wakacje swoich marzeń? Świetnie! W takim razie czas na rezerwację oferty. Możesz to zrobić bezpośrednio w biurze lub telefonicznie- wystarczy, że zadzwonisz do agenta, który wcześniej przygotował Ci ofertę, powiesz, które miejsce zdobyło Twoje serce oraz odpowiesz na kilka pytań dotyczących danych uczestników (imiona, nazwiska, daty urodzenia oraz adres zamieszkania) oraz wybranych przez Ciebie dodatkowych opcji ubezpieczenia i usług.
Krok 2
Po uzyskaniu Twoich danych, agent wyśle Ci na maila (jeśli wybrałeś wariant telefoniczny) lub przedstawi gotową umowę. Ten krok wymaga odrobiny skupienia- przede wszystkim, dokładnie sprawdź swoje dane. Pamiętaj, po drugiej stronie biurka siedzi człowiek, któremu może zdarzyć się literówka- to Ty swoim podpisem potwierdzasz poprawność danych. Przyjrzyj się składnikom oferty- na umowie są one dokładnie wypisane- sprawdź datę wylotu, miejsce wyjazdu, wybrany hotel i wyżywienie. Przeczytaj także warunki uczestnictwa- te kilka stron jest integralną częścią umowy i reguluje najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu!
Krok 3
Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj. Agent turystyczny odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli któryś z punktów umowy lub warunków nie jest dla Ciebie jasny, poproś o wyjaśnienie. Sprawdź kiedy należy uiścić dopłatę za wyjazd (o ile kupujesz ofertę z wyprzedzeniem), zapytaj o potrzebne dokumenty (zarówno te potwierdzające tożsamość Twoją i osób towarzyszących, jak i te od organizatora, które należy mieć ze sobą podczas wyjazdu). Moment zawierania umowy jest najlepszą chwilą na rozwianie jakichkolwiek wątpliwości.
Krok 4
Wpłać zaliczkę lub całość kwoty. W zależności od tego, kiedy będzie mieć miejsce Twój wylot, musisz zapłacić zaliczkę lub pełną kwotę za wyjazd- czasami masz na to kilka godzin, a w niektórych przypadkach płatności należy dokonać od razu w biurze.
Krok 5
Jeśli kupujesz swój wyjazd z wyprzedzeniem, zazwyczaj na 30-40 dni przed wylotem (zapytaj o dokładne warunki w biurze) należy dokonać dopłaty za rezerwację. Jeśli nie zrobisz tego terminowo, Twoje rezerwacja może zostać skasowana, a wpłacone pieniądze z zaliczki przepadną.
Krok 6
Twój wylot na wakacje zbliża się wielkimi krokami! Pamiętaj, że zawsze należy potwierdzić godziny wylotu, ponieważ niekiedy ulegają one zmianom. Bardzo często agenci turystyczni dzwonią do swoich klientów z informacją o aktualnym rozkładzie, jednak nie jest to obowiązkowe. Jeśli Twój agent nie ma tego w zwyczaju- godziny możesz sprawdzić sam za pomocą aplikacji i stref klienta organizatorów (na umowie lub w warunkach uczestnictwa zawsze jest informacja odnośnie konieczności sprawdzenia rozkładu oraz miejsca, gdzie można tego dokonać) lub dzwoniąc do biura, gdzie kupiłeś wycieczkę.
Krok 7
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dokumenty podróży. Niektórzy organizatorzy wymagają posiadania umowy, inni natomiast wysyłają do klientów lub udostępniają w aplikacjach lub strefach klienta osobne potwierdzenia. Są one dowodem zakupu i przysługujących na wakacjach świadczeń. Nie zapomnij ich!
Krok 8
Kolejki, hałas i chaos panujący na lotniskach mogą na początku przerażać. Nie przejmuj się, każdy kiedyś leciał pierwszy raz, a obsługa naziemna jest doskonale przygotowana do pomocy nowicjuszom i słyszała już w swojej karierze wszystkie możliwe pytania. Przede wszystkim, na tablicy odlotów sprawdź aktualną godzinę oraz numer stanowiska odpraw Twojego lotu. Na dokumentach podróży masz dokładny numer swojego lotu- najczęściej składa się z dwóch-trzech liter oraz 3-4 cyfr. Porównaj kod samolotu z tym z rozkładu, ponieważ w trakcie sezonu wakacyjnego z jednego lotniska odlatuje po kilka samolotów do tego samego miejsca- w trakcie kilku minut do tureckiej Antalyi lub na Majorkę mogą lecieć nawet 3-4 samoloty! Żeby nie stanąć w niewłaściwej kolejce musisz potwierdzić kod swojego lotu.
Krok 9
Po sprawdzeniu na tablicy stanowiska odpraw, idź do niego- tam czeka Cię odprawa bagażowo- paszportowa. Zazwyczaj przy stanowisku kłębi się tłum osób z walizkami, które lecą tam, gdzie Ty, a nad stanowiskiem jest wyświetlacz z miejscem lotu i kodem samolotu. Nie ma szans, że odprawisz się na nie swój lot.
Krok 10
Walizka nadana, czas iść dalej. Z boarding passem (czyli małym biletem, który wręczono Ci na stanowisku odprawy) idziesz do strefy wolnocłowej. Tutaj pokazujesz bilet, dokumenty potwierdzające tożsamość, a Twój bagaż podręczny przechodzi kontrolę bezpieczeństwa. W tym miejscu będziesz musiał pożegnać się z butelką wody mineralnej oraz wszystkimi płynami powyżej 100 ml (możesz je mieć wyłącznie w bagażu głównym). Nie martw się jednak- napoje kupisz w sklepach w strefie duty free.
Krok 11
Jeśli lecisz poza Unię Europejską czeka Cię jeszcze jedna kontrola. Kieruj się znakami do strefy NON SCHENGEN. Zanim tam wejdziesz będziesz musiał okazać swój paszport. Nie denerwuj się, to normalna kontrola.
Krok 12
Na jednej z tablic sprawdź tzw. Gate, czyli bramkę, z której będziesz wchodzić na pokład samolotu. Niekiedy z bramki nie wchodzi się bezpośrednio do maszyny, pasażerowie są do niej wiezieni autobusami.
Bądź w okolicach danej bramki najlepiej na godzinę przed wylotem- zaoszczędzisz sobie stresu i zobaczysz moment otwarcia gate’u. Przechodząc przez niego zostaniesz poproszony o ponowne okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz boarding pass.
Krok 13
Jeśli pierwszy raz lecisz samolotem to dla Ciebie najbardziej stresująca chwila- uwierz mi, będziesz to pamiętać do końca życia i wspominać ze śmiechem. Zajmij wyznaczone miejsce- numeracja znajduje się nad fotelami i ciesz się chwilą.
Krok 14
Ufff, dotarłeś na miejsce. Po wyjściu z samolotu, kieruj się do miejsca odbioru bagażu. Sprawdź na tablicy informacyjnej przy którym taśmociągu będą wyładowywane walizki z Twojego lotu. Po odbiorze bagażu kieruj się do wyjścia. Nie denerwuj się, bo…
Krok 15
Jesteś pod opieką rezydenta! W hali przylotów na turystów czekają rezydenci- zazwyczaj mają stroje firmowe, tabliczki i oznaczenia. Naprawdę ciężko ich nie zauważyć. Podejdź do swojego opiekuna, podaj swoje nazwisko i nazwę hotelu. Dalsze informacje uzyskasz od niego. Przyjemnych wakacji!