skip to Main Content

Jak poprawnie wypełnić wniosek ESTA?

Jak Poprawnie Wypełnić Wniosek ESTA?

Wielu Polaków zainteresowanych wyjazdem do Stanów Zjednoczonych czekało na to, by móc podróżować do tego kraju bez wiz. Od 11. listopada 2019 roku jest to możliwe, gdyż zostaliśmy dołączeni do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program. Jednak aby wjechać na teren USA należy wypełnić wniosek i zarejestrować się w ESTA. Autoryzacja ta jest ważna przez 2 lata, natomiast pobyt w Stanach nie może przekroczyć 90 dni.

Jak poprawnie wypełnić wniosek? Nie jest to trudne. Przede wszystkim musimy wejść na oficjalną stronę Visa Waiver Program (https://esta.cbp.dhs.gov). W górnym prawym rogu zmieniamy język na polski. Następnie w okienku „oficjalny wniosek ESTA” zaznaczamy „utwórz nowy wniosek”. Rozwiną nam się wtedy dwa warianty: „pojedynczy wniosek” i „wnioski dla grupy”. Jeżeli potrzebujemy zarejestrować 1 osobę, zaznaczamy „pojedynczy wniosek”, jeśli składamy wniosek dla kilku osób, np. dla naszej rodziny (maksymalnie dla 50 osób) – klikamy na „wnioski dla grupy”.

Po wybraniu jednej z dwóch powyższych możliwości na ekranie pojawi się „powiadomienie o bezpieczeństwie”. Aby przejść dalej należy je potwierdzić. Następnie czytamy „klauzulę zrzeczenia odpowiedzialności”. Po zapoznaniu się z nią zaznaczamy okno „tak, zapoznałem/-łam się z informacjami, rozumiem je i akceptuję niniejsze warunki”.

Do wypełnienia dalszej części wniosku będzie potrzebny nam paszport. Uzupełniamy dane zgodnie z danymi z dokumentu, nie używając polskich znaków. Wpisujemy po kolei nazwisko, imię, płeć, datę urodzenia, miasto urodzenia, kraj urodzenia, numer paszportu, kraj obywatelstwa, datę wydania paszportu, kraj wydający i datę ważności paszportu. Warto wcześniej zrobić skan strony ze zdjęciem dokumentu. Po prawej stronie ekranu pojawia się bowiem okno „prześlij swój paszport”. Tutaj mamy możliwość załączenia pliku ze zdjęciem dokumentu.

Gdy wypełnimy wszystkie podstawowe dane i dołączymy skan paszportu przechodzimy do pytań, na które musimy odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Brzmią one: „czy jesteś teraz obywatelem innego kraju?” i „czy byłeś kiedyś obywatelem innego kraju?”.

Ponieważ numer ESTA zostanie nam przesłany na adres mailowy, aby kontynuować wypełnianie wniosku należy podać i zweryfikować swój adres email.

Następnie system przekieruje nas do uzupełnienia kolejnych informacji takich jak: imiona rodziców, nasz adres i telefon, informacje dotyczące naszej pracy (zawód – który należy wpisać w języku angielskim, nazwa zakładu pracy, adres, kontakt telefoniczny).

Kolejny krok to szczegóły dotyczące podróży do Stanów. Musimy określić, czy USA jest krajem, do którego lecimy docelowo, czy tranzytem. Następnie uzupełniamy informacje dotyczące danych osoby kontaktowej w Stanach. Jeżeli lecimy do rodziny wpisujemy jej adres, jeżeli lecimy do hotelu podajemy dane kontaktowe tego miejsca.

Ostatnia część wniosku, to lista pytań, na które musimy odpowiedzieć zgodnie z prawdą „tak” lub „nie. Dotyczą one chorób, które przeszliśmy, ewentualnej naszej działalności przestępczej, tego czy kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z narkotykami, czy byliśmy aresztowani itp.

Po uzupełnieniu odpowiedzi przyjdzie czas na sprawdzenie jeszcze raz danych, które wprowadziliśmy we wniosku. Na tym etapie możemy edytować je, jeśli okaże się, że popełniliśmy w którymś miejscu błąd. Natomiast jeżeli wszystko się zgadza, zatwierdzamy całość i zostajemy przekierowani na stronę z płatnością. Koszt jaki poniesiemy to 14 USD.

Czas oczekiwania na rejestrację trwa do 72 godzin. Często jednak następuje to szybciej. Należy więc sprawdzać swoją skrzynkę mailową. Tam bowiem pojawi się informacja z zatwierdzonym wnioskiem.

Pamiętaj, żeby przed podróżą zawsze sprawdzić komplet dokumentów, np tutaj.

Autor:

Anna Michalec

Anna Michalec
Biuro Podróży Turkus, Koluszki

bezpieczeństwo

Wakacyjni eksperci to członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - jedynej agencyjnej organizacji w Polsce. OSAT zrzesza tylko agentów z doświadczeniem w branży, nieposzlakowaną opinią wśród touroperatorów i klientów, przestrzegających najwyższych standardów obsługi i bezpieczeństwa.

wiedza

Fachowa wiedza to najważniejsza "oferta" jaką ma do zaprezentowania Wakacyjny Ekspert. To właśnie wszechstronna turystyczna wiedza wyróżnia na rynku naszych specjalistów od podróży - wybiorą odpowiedni hotel, kierunek i termin dla najlepszej podróży.

doświadczenie

Wakacyjni eksperci to tyko i wyłącznie biura, które działają na rynku już od kilku lat i mogą wykazać się odpowiednimi referencjami od klientów, touroperatorów i innych Wakacyjnych Ekspertów. Wieloletnie doświadczenie przekłada się na wiedzę i kompetencje sprzedawców oraz zadowolenie klientów.

Back To Top