skip to Main Content

First Minute czy last minute, czyli czekać czy kupić wcześniej?

First Minute Czy Last Minute, Czyli Czekać Czy Kupić Wcześniej?

Planując wakacje, klienci stają przed ogromnym dylematem- kupować z dużym wyprzedzeniem czy czekać do ostatniej chwili? Wakacyjny ekspert odpowiada na najczęstsze pytania klientów!

 

Czym różni się First od Last Minute?

First Minute to oferta sprzedawana w tzw. Przedsprzedaży, czyli czasami nawet na ponad rok przed wylotem. Last Minute to natomiast określenie oferty zawierającej ostatnie miejsce na dany wylot lub w konkretnym hotelu. Nazwa tej opcji może być myląca, ponieważ „ostatnia chwila” nie oznacza kupowania tuż przed wylotem, lecz w ostatniej chwili dostępności oferty. Niekiedy ostatnie miejsca zostają na wiele miesięcy przed datą wyjazdu i to też jest Last Minute.

 

Czy zawsze są dostępne Last Minute?

Nie, nie zawsze w ofercie organizatorów zostają ostatnie miejsca. Wiele kierunków oraz hoteli jest tak popularnych, że wyprzedają się we wczesnych etapach First Minute i już na kilka miesięcy przed wylotem miejsca nie są dostępne w sprzedaży. To samo dotyczy obleganych terminów związanych z wakacjami, świętami lub sylwestrem- wtedy na próżno szukać w biurach podróży ofert last minute.

 

Czy Last Minute jest tańsze od First Minute?

Niekoniecznie. I co pokazał nam ostatni sezon, Last Minute bywa dużo droższe od oferty kupowanej z wyprzedzeniem. Organizatorzy turystyczni wolą sprzedawać swoją ofertę w sposób zrównoważony- dzięki regularnej sprzedaży w First Minute mają kontrolę nad ilością rezerwacji, własnym zarobkiem oraz logistyką wyjazdów klientów. Last Minute oznacza sprzedaż ostatnich miejsc, bardzo często dość nieprzewidywalną i obarczoną dużym ryzykiem finansowym. Z tego powodu, organizatorzy chcąc zachęcić klientów do wcześniejszego kupna, wypuszczają na rynek oferty w korzystnych cenach oraz dodają do rezerwacji wiele bonusów (na przykład Gwarancje najniższej lub niezmiennej ceny).

 

A co jeśli moja oferta będzie tańsza tuż przed wyjazdem niż w First Minute?

Organizatorzy turystyczni starają się zadbać o klientów, którzy zaufali im i założyli rezerwację z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Większość firm proponuje swoim klientom opcję „Najtaniej w First Minute”, co oznacza, że jeśli cena waszego wyjazdu spadnie, organizator odda wam różnicę.

 

Co zrobię gdy okaże się, że nie mogę lecieć na urlop wykupiony w First Minute?

Wakacyjni eksperci zawsze doradzają zakup ubezpieczenia od rezygnacji. Stosunek jego kosztu do ceny wyjazdu jest niewielki, a kwota ta ochroni cię od straty pieniędzy w przypadku braku możliwości skorzystania z rezerwacji. Co więcej, organizatorzy turystyczni umożliwiają dokonanie zmian na rezerwacjach- na 30-40 dni przed wylotem, kupując w First Minute, często otrzymuje się możliwość bezkosztowej zmiany rezerwacji. Jeśli wiesz, że nie możesz lecieć w wybranym wcześniej terminie, możesz przesunąć swój wyjazd, a nawet zmienić hotel i kierunek wyjazdu.

 

Czy kupując First Minute muszę wpłacić całość kwoty za wyjazd?

Nie, wykupując w biurze podróży ofertę na wiele miesięcy przed wyjazdem, najpierw wpłacana jest zaliczka. Wynosi ona, w zależności od organizatora, od 5 do 30% ceny wyjazdu. Reszta pieniędzy dopłacana jest na mniej- więcej miesiąc przed planowaną datą wylotu.

 

Chcę lecieć na wakacje z grupą znajomych, mamy jednak dość ograniczony budżet- czy lepiej kupować z wyprzedzeniem czy tuż przed wylotem?

Jeśli wybierasz się na wakacje większą grupą osób, zdecydowanie lepiej szukać ofert z wyprzedzeniem i rozejrzeć się za ofertą jeszcze w czasie trwania promocji First Minute. Im dłużej czekacie, tym bardziej kurczy się ilość dostępnych miejsc w samolotach i hotelach. Na kilka dni przed wylotem może się okazać, że na większości kierunków zostały 2-3 miejsca i wasza grupa albo się rozdzieli, albo nigdzie nie pojedziecie.

 

Chciałbym lecieć na wakacje z rodziną- czy uda nam się upolować dobrego lasta?

Statystycznie jest to możliwe, powiedzmy sobie jednak szczerze- rodziny z dziećmi mają własne potrzeby i wiele hoteli po prostu nie będzie im odpowiadać. Przede wszystkim, pokoje oferujące dwa dodatkowe łóżka dla dzieci sprzedają się w pierwszych etapach promocji First Minute, zatem może się okazać, że w Last Minute żadne z biur nie będzie dysponować pokojem zdolnym pomieścić Twoją rodzinę. Po drugie, nawet jeśli będzie możliwość zakwaterowania rodziny w którymś z hoteli, może się okazać, że zostały jedynie obiekty w centrum miasta, przy ulicy pełnej barów i dyskotek albo daleko od plaży. Jest to ryzyko wkalkulowane w oczekiwanie na Last Minute- w ofercie biur mogą pozostać hotele lub kierunki, które zupełnie nie spełniają waszych potrzeb i wymagań.

 

W którym etapie First Minute najbardziej opłaca się kupować?

Zasada jest prosta- im wcześniej tym lepiej.

bezpieczeństwo

Wakacyjni eksperci to członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - jedynej agencyjnej organizacji w Polsce. OSAT zrzesza tylko agentów z doświadczeniem w branży, nieposzlakowaną opinią wśród touroperatorów i klientów, przestrzegających najwyższych standardów obsługi i bezpieczeństwa.

wiedza

Fachowa wiedza to najważniejsza "oferta" jaką ma do zaprezentowania Wakacyjny Ekspert. To właśnie wszechstronna turystyczna wiedza wyróżnia na rynku naszych specjalistów od podróży - wybiorą odpowiedni hotel, kierunek i termin dla najlepszej podróży.

doświadczenie

Wakacyjni eksperci to tyko i wyłącznie biura, które działają na rynku już od kilku lat i mogą wykazać się odpowiednimi referencjami od klientów, touroperatorów i innych Wakacyjnych Ekspertów. Wieloletnie doświadczenie przekłada się na wiedzę i kompetencje sprzedawców oraz zadowolenie klientów.

Back To Top