First Minute czy last minute, czyli czekać czy kupić wcześniej?
Planując wakacje, klienci stają przed ogromnym dylematem- kupować z dużym wyprzedzeniem czy czekać do ostatniej chwili? Wakacyjny ekspert odpowiada na najczęstsze pytania klientów!
Czym różni się First od Last Minute?
First Minute to oferta sprzedawana w tzw. Przedsprzedaży, czyli czasami nawet na ponad rok przed wylotem. Last Minute to natomiast określenie oferty zawierającej ostatnie miejsce na dany wylot lub w konkretnym hotelu. Nazwa tej opcji może być myląca, ponieważ „ostatnia chwila” nie oznacza kupowania tuż przed wylotem, lecz w ostatniej chwili dostępności oferty. Niekiedy ostatnie miejsca zostają na wiele miesięcy przed datą wyjazdu i to też jest Last Minute.
Czy zawsze są dostępne Last Minute?
Nie, nie zawsze w ofercie organizatorów zostają ostatnie miejsca. Wiele kierunków oraz hoteli jest tak popularnych, że wyprzedają się we wczesnych etapach First Minute i już na kilka miesięcy przed wylotem miejsca nie są dostępne w sprzedaży. To samo dotyczy obleganych terminów związanych z wakacjami, świętami lub sylwestrem- wtedy na próżno szukać w biurach podróży ofert last minute.
Czy Last Minute jest tańsze od First Minute?
Niekoniecznie. I co pokazał nam ostatni sezon, Last Minute bywa dużo droższe od oferty kupowanej z wyprzedzeniem. Organizatorzy turystyczni wolą sprzedawać swoją ofertę w sposób zrównoważony- dzięki regularnej sprzedaży w First Minute mają kontrolę nad ilością rezerwacji, własnym zarobkiem oraz logistyką wyjazdów klientów. Last Minute oznacza sprzedaż ostatnich miejsc, bardzo często dość nieprzewidywalną i obarczoną dużym ryzykiem finansowym. Z tego powodu, organizatorzy chcąc zachęcić klientów do wcześniejszego kupna, wypuszczają na rynek oferty w korzystnych cenach oraz dodają do rezerwacji wiele bonusów (na przykład Gwarancje najniższej lub niezmiennej ceny).
A co jeśli moja oferta będzie tańsza tuż przed wyjazdem niż w First Minute?
Organizatorzy turystyczni starają się zadbać o klientów, którzy zaufali im i założyli rezerwację z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Większość firm proponuje swoim klientom opcję „Najtaniej w First Minute”, co oznacza, że jeśli cena waszego wyjazdu spadnie, organizator odda wam różnicę.
Co zrobię gdy okaże się, że nie mogę lecieć na urlop wykupiony w First Minute?
Wakacyjni eksperci zawsze doradzają zakup ubezpieczenia od rezygnacji. Stosunek jego kosztu do ceny wyjazdu jest niewielki, a kwota ta ochroni cię od straty pieniędzy w przypadku braku możliwości skorzystania z rezerwacji. Co więcej, organizatorzy turystyczni umożliwiają dokonanie zmian na rezerwacjach- na 30-40 dni przed wylotem, kupując w First Minute, często otrzymuje się możliwość bezkosztowej zmiany rezerwacji. Jeśli wiesz, że nie możesz lecieć w wybranym wcześniej terminie, możesz przesunąć swój wyjazd, a nawet zmienić hotel i kierunek wyjazdu.
Czy kupując First Minute muszę wpłacić całość kwoty za wyjazd?
Nie, wykupując w biurze podróży ofertę na wiele miesięcy przed wyjazdem, najpierw wpłacana jest zaliczka. Wynosi ona, w zależności od organizatora, od 5 do 30% ceny wyjazdu. Reszta pieniędzy dopłacana jest na mniej- więcej miesiąc przed planowaną datą wylotu.
Chcę lecieć na wakacje z grupą znajomych, mamy jednak dość ograniczony budżet- czy lepiej kupować z wyprzedzeniem czy tuż przed wylotem?
Jeśli wybierasz się na wakacje większą grupą osób, zdecydowanie lepiej szukać ofert z wyprzedzeniem i rozejrzeć się za ofertą jeszcze w czasie trwania promocji First Minute. Im dłużej czekacie, tym bardziej kurczy się ilość dostępnych miejsc w samolotach i hotelach. Na kilka dni przed wylotem może się okazać, że na większości kierunków zostały 2-3 miejsca i wasza grupa albo się rozdzieli, albo nigdzie nie pojedziecie.
Chciałbym lecieć na wakacje z rodziną- czy uda nam się upolować dobrego lasta?
Statystycznie jest to możliwe, powiedzmy sobie jednak szczerze- rodziny z dziećmi mają własne potrzeby i wiele hoteli po prostu nie będzie im odpowiadać. Przede wszystkim, pokoje oferujące dwa dodatkowe łóżka dla dzieci sprzedają się w pierwszych etapach promocji First Minute, zatem może się okazać, że w Last Minute żadne z biur nie będzie dysponować pokojem zdolnym pomieścić Twoją rodzinę. Po drugie, nawet jeśli będzie możliwość zakwaterowania rodziny w którymś z hoteli, może się okazać, że zostały jedynie obiekty w centrum miasta, przy ulicy pełnej barów i dyskotek albo daleko od plaży. Jest to ryzyko wkalkulowane w oczekiwanie na Last Minute- w ofercie biur mogą pozostać hotele lub kierunki, które zupełnie nie spełniają waszych potrzeb i wymagań.
W którym etapie First Minute najbardziej opłaca się kupować?
Zasada jest prosta- im wcześniej tym lepiej.