skip to Main Content

Dlaczego warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu?

Dlaczego Warto Pomyśleć O Dobrym Ubezpieczeniu?

Każda osoba, która choć raz wyjechała na wakacje z biura podróży wie, że w cenie wykupionego pakietu zawarte było ubezpieczenie. I na tym zazwyczaj jej wiedza się kończy. Oczywistym jest, że nie jedziemy po to, by chorować, ale życie niesie nam bardzo różne niespodzianki. Nie zawsze miłe. Zdecydowanie warto wybierając swoje wymarzone wakacje poświęcić czas na przeanalizowanie warunków ubezpieczenia, jakie mamy w podstawie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten pakiet nam wystarczy? Na pewno pomoże w tym sprawdzony agent turystyczny, który wyjaśni i przybliży możliwości dokupienia dodatkowych opcji.

Ponieważ wakacje planujemy coraz częściej z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, warto zabezpieczyć swoje wpłacone pieniądze w okresie, zanim jeszcze na te wakacje wyruszymy. Mamy możliwość dokupienia tzw. ubezpieczenia od rezygnacji. Zazwyczaj koszt jego wynosi około 3% wartości imprezy turystycznej, czyli np. przy wyjeździe za 10000 zł za takie ubezpieczenie zapłacimy 300 zł. Przytoczę w tym miejscu przykład klienta, który zakupił wakacje w moim biurze. Została wybrana impreza turystyczna na Wyspy Kanaryjskie. Jej koszt wynosił 15 500 zł. Zaproponowałam klientowi zakup ubezpieczenia od rezygnacji w wysokości 495 zł. Rezerwacja została założona na 3 miesiące przed wyjazdem, klient wpłacił wtedy 30% zaliczki. Na miesiąc przed wylotem, zgodnie z warunkami uczestnictwa, została uregulowana reszta kwoty. Niestety, na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem jedna z córek klienta złamała rękę i musieli odwołać swój wyjazd, gdyż lekarz nie wyraził zgody, ponieważ dziewczynka musiała być poddana natychmiastowej operacji. Gdyby nie ubezpieczenie od rezygnacji, klienci straciliby prawie 8000 zł, gdyż taki był zapis umowy.

Takich przypadków jest naprawdę wiele. Z informacji zaczerpniętych z prezentacji produktowych TU Europa wynika, że wypłaty z tytułu ubezpieczenia od rezygnacji sięgają nawet niemal 50 tys zł. Był taki przypadek, gdy klienci, którzy mieli wykupione drogie wakacje w Meksyku musieli z nich zrezygnować, gdyż klient zachorował na zapalenie płuc. W innym przypadku klienci, którzy mieli w planach wyjazd na Kubę odzyskali 30 tys zł, gdy ich córka nagle zachorowała na ospę. To tylko kilka przykładów, ale pokazują one, że naprawdę warto korzystać z możliwości wykupienia takiego ubezpieczenia, które nie obciąża znacznie naszego budżetu, a śpimy spokojnie, bo wiemy, że w sytuacji gdy wydarzy się coś (np. ktoś z nas zachoruje, umrze ktoś bardzo bliski, stracimy pracę, czy ktoś wyrządzi szkodę w naszym mieniu) i będziemy musieli zrezygnować z planów wakacyjnych, odzyskamy pieniądze.

Warto również zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas podróży. Tak jak zostało wspomniane na początku, w pakiecie wakacyjnym, który kupujemy jest ubezpieczenie, ale to opcja podstawowa. Zawiera ona zazwyczaj koszty leczenia i transportu (około 20 tys euro), NNW (kilka tysięcy złotych), czasami ubezpieczenie bagażu. Są to naprawdę niskie kwoty, które w przypadku zachorowania lub co gorsza śmierci, stanowią kroplę w morzu kosztów, które nagle się pojawiają. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? W ubezpieczeniu podstawowym nie są zawarte następstwa chorób przewlekłych. Wg Światowej Organizacji Zdrowia WHO około 60% zgonów odnotowywanych na świecie jest spowodowanych chorobami przewlekłymi. Chorują ludzie w każdym wieku. Do takich chorób należą choćby nadciśnienie, cukrzyca, padaczka czy astma. Wyjeżdżając na wakacje zmieniamy klimat. Musimy liczyć się z tym, że nasz organizm nie zawsze zaakceptuje taką zmianę. W biurze podróży mamy możliwość rozszerzenia podstawowego ubezpieczenia w różnych wersjach. Decydując się na nie podnosimy wielokrotnie wartość kosztów leczenia, NNW. Jesteśmy ubezpieczeni od następstw chorób przewlekłych, ubezpieczony jest nasz bagaż, także posiadamy ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone na osobie i w mieniu. Koszty rozszerzenia ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych za dzień pobytu.

Wyjeżdżając za granicę musimy skupić się nie tylko na wyborze najlepszego hotelu, lecz również pamiętać o tym, że koszty leczenia za granicą są niesamowicie wysokie. Bazując na informacjach z TU Europa rekordowe szkody zdrowotne sięgają kwot ponad 500 tys. złotych, np. koszty leczenia udaru w Meksyku + koszt transportu ciała do kraju to 590 tys zł, koszt leczenia klienta, który doznał zawału w Peru + koszt transportu do Polski to 264 tys zł. Dzięki temu, że klienci mieli wykupiony rozszerzony wariant ubezpieczenia podróżnego polisa pokryła w całości te koszty.

Wybierajmy więc z głową nasze wakacje, nie tylko sugerując się pięknymi zdjęciami w katalogu. Zadbajmy o to, by spełnić nasze marzenia i z podróży przywieźć tylko dobre wspomnienia. Pomoże w tym na pewno sprawdzony wakacyjny doradca w biurze podróży.

Autor:

Anna Michalec

Anna Michalec
Biuro Podróży Turkus, Koluszki

bezpieczeństwo

Wakacyjni eksperci to członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - jedynej agencyjnej organizacji w Polsce. OSAT zrzesza tylko agentów z doświadczeniem w branży, nieposzlakowaną opinią wśród touroperatorów i klientów, przestrzegających najwyższych standardów obsługi i bezpieczeństwa.

wiedza

Fachowa wiedza to najważniejsza "oferta" jaką ma do zaprezentowania Wakacyjny Ekspert. To właśnie wszechstronna turystyczna wiedza wyróżnia na rynku naszych specjalistów od podróży - wybiorą odpowiedni hotel, kierunek i termin dla najlepszej podróży.

doświadczenie

Wakacyjni eksperci to tyko i wyłącznie biura, które działają na rynku już od kilku lat i mogą wykazać się odpowiednimi referencjami od klientów, touroperatorów i innych Wakacyjnych Ekspertów. Wieloletnie doświadczenie przekłada się na wiedzę i kompetencje sprzedawców oraz zadowolenie klientów.

Back To Top