skip to Main Content

Agent turystyczny – Twój Wakacyjny Ekspert

Agent Turystyczny – Twój Wakacyjny Ekspert

Zawód agenta turystycznego wielu wydaje się pracą marzeń. Co może być piękniejszego od zajmowania się podróżami zawodowo? Mało kto wie, że między przekroczeniem progu biura a sprzedażą wycieczki nalezy wykonać tytaniczną pracę. Spełnianie marzeń klientów wymaga niemałych wysiłków.

Agent turystyczny to osoba, która pracuje w biurze podróży i zajmuje się zawodowo sprzedażą produktów turystycznych. Oprócz utożsamianych z działalnością biur podróży wycieczek objazdowych lub pobytowych, w zakres turystycznego „towaru” wchodzą również bilety lotnicze, ubezpieczenia, transfery, wynajem aut, wycieczki fakultatywne oraz noclegi w hotelach na całym świecie. Praca w agencji turystycznej wymaga odpowiedniego przygotowania i mimo tego, że toczy się wokół przyjemnych, wakacyjnych klimatów, nie należy do najłatwiejszych.

Podobno turystyka skupia nie tyle biznesmenów, co pasjonatów. Najczęściej decyzja o pracy w tej branży zapada pod wpływem miłości do podróży i ogromnego głodu świata. Praca w agencji turystycznej pozwala na obcowanie z podróżami nawet gdy siedzi się za biurkiem. Najczęściej pierwszym krokiem przyszłych pracowników biur są studia lub szkoły o profilach turystycznych (choć nie brakuje tu absolwentów zupełnie innych kierunków). W biurach nie ma przypadkowych ludzi- zanim usiądzie się twarzą w twarz z klientem należy przełknąć ogromną dawkę wiedzy geograficznej, kulturoznawczej, geopolitycznej i meteorologicznej. Dopiero po przebrnięciu przez gąszcz informacji o świecie można zacząć szkolić się w żmudnych, biurowych tematach związanych z licznymi systemami rezerwacyjnymi, księgowymi i komunikacyjnymi.

Systemów rezerwacyjnych, czyli programów, w których znajdują się aktualne oferty organizatorów turystycznych jest kilkanaście. Każdy wygląda inaczej, jest mniej lub bardziej intuicyjny i rządzi się własnymi zasadami. Inaczej wygląda zakładanie rezerwacji, ich potwierdzanie oraz zarządzanie nimi. Należy także pamiętać, w których systemach ceny aktualizują się same, a gdzie należy robić to ręcznie. Skrajnie inaczej wygląda proces przedstawiania ofert i ich modyfikacji, a to dopiero początek!

Oprócz rezerwacji, nieodłącznym elementem pracy biura jest rozliczanie wpłat klientów. Adepci muszą w krótkim czasie przyswoić działanie programów księgowych oraz pojąć jak wygląda komunikacja, w której są pośrednikami między organizatorem turystycznym z klientem.

Systemy to coś, czego nie widać siedząc po drugiej stronie biurka. Aby agent był naprawdę pomocny klientowi musi znać doskonale dwie rzeczy- ofertę i warunki uczestnictwa poszczególnych organizatorów. O ile to pierwsze zdobywa się latami, podróżując samodzielnie, uczestnicząc w study tourach (czyli wyjazdach dla pracowników biur podróż) oraz słuchając opowieści koleżanek i kolegów starszych stażem, a także opinii klientów, tak warunki tego, co się sprzedaje trzeba przyswoić w sposób doskonały w jak najszybszym czasie.

To agent musi poinformować klienta w materii podstawowych zagadnień związanych z rezerwacją. Zaliczki, dopłaty, konieczność posiadania ważnych paszportów i wiz, możliwości zmian, możliwości w przypadku sytuacji krytycznych. Agent jest stróżem rezerwacji, sprawuje nad nią pieczę i dba o to, by wakacje klientów przebiegały bezproblemowo już od momentu podpisania umowy.

Znajomość przepisów i warunków rezerwacji sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Agent turystyczny niejednokrotnie uratował wakacje klientów, odradzając im rezygnację i proponując w określonych przypadkach zmianę terminu, podmianę osób na rezerwacji lub wiele innych, niestandardowych rozwiązań,  na które wpaść mogą tylko osoby biegłe w sztuce turystycznej.

Agenci turystyczni są osobami przygotowanymi do doradztwa podróżniczego. Praca w biurze podróży to nie tylko zawód, ale i pewna misja. Umiejętności fachowej obsługi, doboru właściwej oferty spośród tysięcy propozycji łączą się tu z zamiłowaniem do poznawania świata i zarażania pasją innych. Praca w biurze podróży jest dodatkowo przyprawiona ogromną odpowiedzlnością finansową i merytoryczną, bo opowiedziana klientowi historia ma stać się wakacjami jego marzeń.

Połączenie dokładności, skrupulatności, chęci ciągłego rozwoju, poznawania świata i wprowadzania turystycznych nowinek stanowią mieszankę wybuchową. Jest to praca dla pasjonatów, a pasjonatów warto wspierać. Poszukując wakacji warto wstąpić do biura, które z naszego urlopu uczyni swoją misję.

bezpieczeństwo

Wakacyjni eksperci to członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - jedynej agencyjnej organizacji w Polsce. OSAT zrzesza tylko agentów z doświadczeniem w branży, nieposzlakowaną opinią wśród touroperatorów i klientów, przestrzegających najwyższych standardów obsługi i bezpieczeństwa.

wiedza

Fachowa wiedza to najważniejsza "oferta" jaką ma do zaprezentowania Wakacyjny Ekspert. To właśnie wszechstronna turystyczna wiedza wyróżnia na rynku naszych specjalistów od podróży - wybiorą odpowiedni hotel, kierunek i termin dla najlepszej podróży.

doświadczenie

Wakacyjni eksperci to tyko i wyłącznie biura, które działają na rynku już od kilku lat i mogą wykazać się odpowiednimi referencjami od klientów, touroperatorów i innych Wakacyjnych Ekspertów. Wieloletnie doświadczenie przekłada się na wiedzę i kompetencje sprzedawców oraz zadowolenie klientów.

Back To Top